AVRUPA’DAKİ IRKÇILIK VE TACİZ DALGASINA BARİKAT OLMAYA!

 

agif-logo

Emperyalist talan ve vekalet savaşlarının ortasında kalan milyonlarca insan bin bir zorluklarla, çoğu zaman da Ege sahillerine vuran bedenleri ile Avrupa coğrafyasına gelmektedir. Göçe zorlanan milyonlara, ölüm dolu, acı dolu yollara düşmekten başka bir şans bırakılmamaktadır. Bugün mültecilerin ezici çoğunluğu Ortadoğu halklarıdır. Onları Kuzey Afrika ülkeleri, Afganistan ve Pakistan gibi ülkeler takip etmektedir. Bu ülkelerin, NATO’nun müdahale ederek harabeye çevirdiği ülkeler olduğunu görmekteyiz. IŞİD ve El Nusra gibi faşist, katliamcı terör örgütleri bu koşullarda emperyalist kuvvetlerin kanatları altında büyüyüp gelişmiştir.

Avrupa’da ise başka bir tehlike kapıda durmaktadır. Mülteciler, toplumun bir kesimi tarafından dışlanan, kaldıkları mülteci kampları saldırıya uğrayan, insanlık dışı koşullarda düşük ücretlerle çalışması için hızlıca yasa değişikliklerinin ortasında buldular kendilerini.

Tüm bu gelişmeler ile birlikte yıllardır kendisine bir çıkış arayan sivil-faşist hareket, propagandasını yaygınlaştırmak için koşullarını güçlendirmiştir. Gelişmeleri nedenleri ile değil, yalnızca çeşitli sonuçları üzerinden okumaya çalışan kesimleri etkilemeye çalışan bu faşist, Neonazi çeteler, yollarda, otobüs duraklarında, mülteci kamplarında göçmenlere saldırıyor, birçoğunu yaralayarak korku politikasını hakim kılmaya çalışıyor. Özellikle yılbaşı eğlencelerindeki toplu tacizleri bahane ederek göçmen avına çıkan bu faşist çetelere karşı mücadeleyi büyütmek, Almanya emekçi halklarını en temel insani haklar etrafında birleştirmek biz Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) ve tüm devrimci demokrat kurumların görevidir.

Bu konu bağlamında yine, yılbaşı gecesi özellikle Köln kentinde yaşanan ezici çoğunluğunun “Kuzey Afrikalı mülteci erkekler” olduğu iddia edilen grubun kadına yönelik taciz şiddeti kamuoyunu meşgul etti. Bu konuda AGİF olarak düşüncemiz tartışmasız nettir. Olayın birçok kentte bu kadar organize olmasının bıraktığı soru işaretlerini dışta tutarsak, nereden gelirse gelsin kadına yönelik tacize müsamaha göstermeyiz. Irkçı kesimlerin bu tacizi bahane göstererek yaydığı şiddet dalgasına barikat olacaksak, aynı şekilde dini, dili, etniği fark etmeksizin gerçekleştirilen erkek egemen saldırılara da barikat olacağız. Young Struggle’ın Köln’de örgütlediği, AGİF güçlerimizin aktif katıldığı yüzlerce kişilik eylem bunun somut örneğidir.

Önümüzdeki süreçte başta aktivistlerimiz olmak üzere tüm ezilen kesimleri politik reflekslerini daha da güçlendirmeye, ırkçı çetelere ve kadına yönelik tacizlere geçit vermemeye çağırıyoruz…

AGİF

Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu

72 kez okundu.

Paylaşım:Tweet about this on TwitterShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir