Aylık arşivler: Aralık 2013

ELEŞTİRİ VE TARTIŞMA YÖNTEMİ ÜZERİNE

Tartışma tarihi mücadele tarihi ile özdeştir. Tartışma mücadelenin bir ürünü ve aynı zamanda da kılavuzu olarak da görülebilir. İnsanlık tarihi  mücadeleler tarihi olduğuna göre tartışma da  insanlık tarihinin yolunu aydınlatan bir fenomendir. Dolayısı ile tartışma, insan toplumunun toplumsal ilerleme sürecinde bir yol pusulası olarak da nitelenebilir. Bu niteliğinden dolayı, tartışmanın en yoğun olduğu  insanlığın toplumsal […]

Tamamını okuyun»

BEDDUA SAVAŞI YA DA KAPİTALİSTLEŞMİŞ İSLAM

Hemen  belirteyim : ben  Marksist  materyalist, ateist ve laik bir insanım. Yer yüzündeki bütün inançlara aynı mesafedeyim.  Ancak: yer yüzünde inanan, (ama kelimenin gerçek anlamı ile inanan, inancını çıkarına paravan yapmayan) bir tek kişi  kalsa da inanca saygı ve inancın gereğinin yerine getirilmesi  için elimden gelen her türden mücadeleye hazırım. Yaşayarak da tanık olduğum tarih: […]

Tamamını okuyun»
enginfoto22-86x100

Doğan Tarkan’ın ölümü ve cenaze töreni

Engin Erkiner Doğan Tarkan’ı sadece isim olarak biliyorum ve hiç karşılaşmadığımızı hatırlıyorum. Kendisi solun bilinen isimlerinden bir tanesidir ve böyle olduğu için de camide cenaze namazı kılınarak kaldırılan cenazesi özellikle canımı sıktı. Doğan Tarkan’ın ateist olduğunu düşünüyorum. Kendisini tanımadığım için böyle konuşuyorum ama bizim kuşakta herkes ateisttir, bu gerçeğe dayanarak Tarkan’ın da böyle olduğunu […]

Tamamını okuyun»

ERDOĞAN SONRASI

Erdoğan kendisini oraya taşıyan güç tarafından kıskaca alınmış durumda. Okuyucu hatırlayacaktır, Erdoğan henüz millet vekili bile seçilmemişken, Cezaevinden yeni çıkmıştı, o dönemin ABD başkanı Buş tarafından ABD’ ye davet edilmiş, devlet başkanlarına yapılan merasimde yapılan 21 pare top atışı ile karşılanmıştı. Döndükten sonra da, O dönemin CHP genel Başkanı olan Deniz Baykal tarafından, CHP grubu […]

Tamamını okuyun»

ERDOĞAN IN SUYU KAYNATILMAK ÜZERE

Daha önce  Erdoğan ve Hükümeti ile ilgili yazmış olduğum yazılarımdan birisinin başlığı “Erdoğan ın Suyu Isınıyor” du. Artık kaynamak üzere olduğunu gösteren veriler ortaya çıkmaya başladı. Bir kaç millet vekilinin istifası, istifa sonrası Erdoğan ve partisine diklenmeleri, ABD’ nin “ılımlı İslam” ı devre dışı bırakması, Ortadoğu, Suriye İran, Irak konusunda Erdoğan ve Hükümetini  bay-pas […]

Tamamını okuyun»