Aylık arşivler: Ekim 2013

HDP TARİHSEL VE TOPLUMSAL MÜCADELENİN KİLOMETRE TAŞI OLDU

APO’ nun öngörülerinden birisi de Kürt ve Türk Halkının ve Türkiye de yaşayan diğer halkların, emekçilerin toplumsal ilerleme ve devrim dinamizminin tekleştirilmesi idi. FKBDC (Faşizme Karşı Birleşik Direniş Cephesi ) bu öngörüsü doğrultusunda atılmış olan ilk adımdı. FKBDC kurulurken PKK bu günkü gibi milyonları çekip, çeviren, Rojava da halk devrimini gerçekleştirmiş devasa bir güç değildi. […]

Tamamını okuyun»

SÜRECİN YENİ DOKU VE DENGELERİ

Daha öce de defalarca belirtmiş olduğum gibi, barış süreci mücadelenin sona erdiği değil, mücadelenin başka araçlarla devam ettiği bir süreçtir. Geçen Nevroz da APO’ nun “barış manifestosu” olarak bilinen belgesinin yüz binlere okunması ile başlamış olan barış süreci keskin zik zaklar çizmese de helezonik iniş ve çıkışlar yaparak kesin barışa doğru yol almaya devam ediyor. […]

Tamamını okuyun»

ALEVİLİĞİN İSLAM İLE “İLİŞKİSİ”

Dün (22-10-2013) Yürek İşçisi Ahmet Tan İsmail Beşikçi nin “Aleviliğin İslam la Hiçbir İlişkisi Yok” başlıklı yazısını sayfama göndermiş. Göndermesinin nedeni sanırım benim de bu konuda ne düşündüğümü öğrenme isteği olmuştur. Ya da ben böyle algıladım. Gönderdiği için Yürek İşçisi Ahmet Tan a teşekkür ediyorum. Ben de bu konudaki görüşlerimi yazıyorum. Ama hemen belirtmem gerekir […]

Tamamını okuyun»

KİMİN “HADDİNİ” BİLMESİ GEREKTİĞİNİ GÖRECEĞİZ

Erdoğan Salı günü (21-10-2013) grup toplantısı konuşmasında her zamanki gibi yine esti gürledi. BDP’ ye İmralı ya: “ister göndeririz ister göndermeyiz haddinizi bilin” dedi, CHP’ ye “ biz yol yaparız CHP yolsuzluk” suçlamasında bulundu. En önemlisi ya da en komik olanı da : pilotlarla ilgili yapmış oldukları faaliyetleri büyük bir kazanım olarak nitelemesi ve pilotlar […]

Tamamını okuyun»
DSC_0641-1

BÖLGEDE YENİ DENGE DENKLİĞİ VE GELECEK

Hali hazırda, Bölgemiz Ortadoğu da at izinin it izine karışmış olduğu bir süreç yaşanıyor. Bölgedeki dengelerin üzerine oturmuş olduğu dokular deforme olmuş, dengeler bozulmuş, hangi ülke ne zaman kiminle müttefik, kiminle düşman saflarda belli değil. Suriye Esat yönetimine karşı Suudi Arabistan, Katar yönetimleri ve Erdoğan Hükümeti müttefik iken; Mısır Askeri darbesinden sonra Suudi Arabistan ve […]

Tamamını okuyun»